O zawodzie tłumacza słyszał każdy z nas – jest to osoba, która zajmuje się tłumaczeniem tekstów, nagrań lub wypowiedzi, a także wszelkiego innego typu materiałów, z jednego języka na inny. Tłumacz angielskiego, rosyjskiego, niemieckiego lub jakiegokolwiek innego języka musi przede wszystkim znać ten język w stopniu doskonałym – nie może mieć wątpliwości co do znaczenia danego wyrażenia czy też słowa.

Biura tłumaczeń znajdują się w każdym większym mieście – takim jak na przykład Kraków. Zazwyczaj tłumacze nie narzekają na brak pracy – nie brakuje osób, które potrzebują ich usług. Tłumacze niekiedy wykonują także korekty tłumaczeń – jeśli dane tłumaczenie zostało wykonane nieprawidłowo.

Czy warto zostać tłumaczem? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z pewnością zależy to przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji i zainteresowań danej osoby. Niektórym nauka języków obcych przychodzi z łatwością i nie wymaga od nich dużo pracy – to właśnie dla nich zawód tłumacza jest wręcz idealny. Niektórym jednak nauka języków sprawia wiele trudności – takie osoby raczej nie odnajdą się w zawodzie tłumacza.