Dramat Romeo i Julia to dzieło bez wątpienia znanego na całym świecie poety jakim był Wiliam Szekspir. Poeta urodził się w 1564 roku, natomiast zmarł w 1616 roku, był genialnym dramaturgiem, oraz wybitnie znanym poetą epoki elżbietanskiej. Jednym z największych dzieł owego poety był właśnie dramat o miłości, o miłości bardzo tragicznej w skutkach. Romeo i Julia ukazują wydarzenia dramatyczne, które rozgrywały się pod koniec osiemnastego wieku we włoskich miastach: przede wszystkim w Weronie i Mantui, gdzie sam bohater główny Romeo bardzo krótko przebywał.

 

Akcja całego dramatu miała trwać jak autor głosi pięć dni, i tyle samo nocy. Szekspir do tego dramatu wykorzystał znaną już z wcześniejszej literatury włoską legendę o skłóconych rodach z Sieni. Sam utwór był o wielkiej miłości, młodzieńczej miłości, która była wręcz naiwna, zuchwała, ta miłość próbowała przetrwać wszystko, zwyciężyć wszelkie spory, nieporozumienia, oraz zwalczyć okoliczności, które mogłyby pozbawić bohaterów uczuć. Ta miłość jest piękna i dobra, niestety niszczyły ją otaczające naszą parę rzeczywistości. W bardzo barwnej krainie jaką była Werona, dwojga młodych kochanków staje się ofiarami przypadku, za co płacą najwyższą cenę jaką tylko mogą, ponieważ między ich rodami panowała nienawiść. Była to główna przyczyna, dla którego ta miłość nie mogła istnieć. Sam cały dramat pragnie ukazać nam obraz ogromnych i sprzecznych namiętności począwszy od miłości i nienawiści, do radości z życia i pragnienia śmierci, szczęścia i rozpaczy. Tłem miłości głównych bohaterów stanowi odwieczny konflikt pomiędzy rodzinami: rodzina Montekich i Kapueltów, to właśnie ich spór stanowi główny konflikt i zdecyduje on w ostatecznym rachunku, że owe tak silne uczucie młodych zakochanych przybierze katastroficzny obrót.

 

Oczywiście wśród społeczeństwa ów spór rodzin uważany był za zło, nikt się z tym nie zgadzał, nie popierał ich czynów. Cała akcja utworu opiera się na pewnym zestawieniu wątków kontrastowych, które związane są z miłością i nienawiścią, można to zauważyć choćby w elemencie konfliktu pokoleniowego pomiędzy starszą a młodszą generacją owych dwóch rodzin. W dramacie bardzo łatwo jest wyróżnić cztery zasadnicze wątki tematyczne mianowicie: utrzymująca się od bardzo dawna nienawiść pomiędzy rodzinami, miłość Romeo i Juli, planowany związek hrabiego Parysa z Julią, oraz dzieje miłości Romeo i Juli. Oczywiście najważniejszy wątek to ten ostatni, ponieważ stanowi on podstawę tragedii, został on skomplikowany przez podział rodzin. Miłość naszych młodych otwiera przed nimi wspaniałe perspektywy, mogła ona stać się doskonałą podstawą do życia w radości, miłości, szczęściu rodzinnego. Sam autor oznajmij, iż na młodych spadłe czarne chmury, fatum, które nawet najsilniejsze uczucie potrafi zniszczyć. Szekspir ukazuje, że dopiero po śmierci młodych kochanków zwaśnione rody mogły zawrzeć zgodę, potrzebna była straszna tragedia, ażeby zwaśnione rody ujrzały ile zła robiły dookoła. Pamiętajmy, że miłość pokazuje nam dobrą drogę, natomiast nienawiść potrafi zaprowadzić nas tylko do cienia.