Wśród polskich miast znajduje się wiele, które wart wyróżnić. Jednym z nich, zasługujących na wyróżnienie zdecydowanie jest Wrocław.
Otóż jest miasto posiadające prawa powiatu. Swoje położenie ma w południowo-zachodniej Polsce. Znajduje się tam również siedziba władz województwa dolnośląskiego, a także całego powiatu wrocławskiego. Co więcej miasto położone jest w Europie Środkowej, a dokładnie na Nizinie Śląskiej. Rzeką, nad którą się znajduje jest dobrze wszystkim znana Odra. Z faktów historycznych wynika że miasto to było niegdyś stolica całego Dolnego Śląska, było również stolicą księstwa wrocławskiego. Dwudziestego ósmego czerwca tysiąc dziewięćset czterdziestego szóstego roku miasto stało się stolicą całego województwa wrocławskiego.

 

Co więcej, pierwszego stycznia tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego dziewiątego roku miasto stało się także i stolicą województwa dolnośląskiego. Wrocław posiada również całkiem duże, niepodważalne znaczenie globalne. Kolejnym faktem jego dotyczącym jest to, że posiada on swoje miejsce, o do dość wysokie, ponieważ znajduje się w pierwszej setce, w rankingu dotyczącym Najlepszego miasta do życia. Dane te ukazały się w roku dwa tysiące piętnastym, dwa tysiące szesnastym, dwa tysiące siedemnastym, oraz w roku dwa tysiące dziewiętnastym. Kolejnym wyróżnieniem jest jego miejsce wśród stu najbardziej inteligentnych miast na świecie. Te z kolei badania przeprowadzono w roku dwa tysiące siedemnastym, oraz w roku dwa tysiące dziewiętnastym. W roku dwu tysięcznym natomiast miasto było Europejską Stolicą Kultury, a od roku dwa tysiące dziewiętnastego jest miastem literatury oświaty UNESCO.

Budżet i kultura miasta

Miasto posiada bardzo wysoki budżet, jeżeli chodzi o jego porównanie wśród innych polskich miast. Dorównuje tak wielkim miastom jak Kraków czy Warszawa. Jeżeli natomiast chodzi o wskaźnik bezrobocia, jest on średni. Wynosi równo jeden i sześć dziesiątych procenta. We Wrocławiu oraz w jego okolicach znajduje się nie jedno jezioro . Są to dobre ośrodki kulturalno rozrywkowe. Są również świetnym miejscem wypoczynkowym, miejscem spotkań, a także rekreacji. Podobna sytuacja ma miejsce, jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju pojezierze na tym terenie. Warto więc zagospodarować trochę wolnego czasu, aby się tam udać, znaleźć nocleg , oraz spędzić tam kilka dni. Spanie nie powinno sprawić problemu, na tych terenach znajduje się wiele hoteli, pensjonatów i tym podobnych. Ciekawostką jest również to, że w mieście mieszka czterystu jeden milionerów. To całkiem duża liczba. Konna ciekawostką jest to, że funkcjonują tam dwie stocznie rzeczne. Kolejną rzeczą o której warto tu wspomnieć jest to, że w roku tysiąc osiemset trzydziestym drugim we Wrocławiu powstała fabryka, zajmującą się produkcją taboru szynowego, wagonów. Kolejnym przedsiębiorstwem i którym warto wspomnieć jest powstała w tysiąc dziewięćset czterdziestym szóstym roku firma zajmująca się przerobem całego złomu.