Bycie na diecie nie zawsze musi oznaczać problemy zdrowotne lub nadwagę. Niekiedy jest to świadomy wybór, który dotyczy naszego poglądu na życie. Jednym z wariantów takiej diety, otoczonej całą otoczką filozoficzno-historyczną, jest witarianizm.

Witarianizm – żywienie jak w czasach pierwotnych

Dieta witariańska opiera się na spożywaniu wyłącznie produktów nieprzetworzonych termicznie. To znaczy można podgrzać posiłek do 40 stopni, ale nie wolno go gotować, smażyć ani w jakikolwiek inny sposób modyfikować cieplnie.

Najczęstszym wariantem diety pozostaje witarianizm wegański, opierający się na całkowitej rezygnacji z produktów odzwierzęcych.

Dieta surowe warzywa, owoce i co jeszcze?

Wszystkich lekko zszokowanych pomysłem na taką dietę, uspokajamy, że paradoksalnie pozwala ona na uzyskanie całkiem dużej różnorodności dań. Do podstawowych składników należą oczywiście warzywa i owoce, ale też kiełki, nasiona, oleje tłoczone na zimno. Pozwala to jeść smacznie. A przy tym osoby, próbujące schudnąć, mogą być pewne, że jest to jadłospis o niskiej wartości energetycznej, więc ułatwiający utratę zbędnych kilogramów.