Dzisiejsza medycyna rozwija się w tak zawrotnym tempie, że nowoczesne technologie, które jeszcze chwile były tylko fantastyką naukową, są dzisiaj obecne w salonach kosmetycznych i klinikach. Wszystko to dostępne jest dzięki naukowcom, którzy nieustannie dążą do jak największego zgłębienia wiedzy o otaczającym nas świecie. Dzięki ich osiągnięciom możemy dzisiaj bezinwazyjnie liftingować twarz, czy walczyć z rakiem.
Wiemy z własnego doświadczenia, że odpowiednio wysoki i głośny dźwięk potrafi być naprawdę frustrujący i uciążliwy. Taki dźwięk z łatwością może przyprawić o ból głowy.
Naukowcy poszli o krok dalej, a w zasadzie o wiele kroków dalej. Dowiedli, że odpowiednio wysokie i ukierunkowane fale dźwiękowe są w stanie zrobić o wiele więcej niż ludziom się wydawało. Technologia hifu, czyli high intensity focused ultrasound, jest obecna w medycynie już od blisko dwudziestu lat. Stosuje się ją głównie w onkologii, gdzie silnie skoncentrowana wiązka ultradźwięków używana jest do rozbijania i dezintegrowania komórek rakowych. Metoda ta jest bardzo często stosowana w leczeniu raka prostaty.
Metoda HIFU weszła ostatnio także do medycyny estetycznej i wiązki ultradźwięków stosuje się obecnie do bezinwazyjnego liftingu twarzy.

Dźwięki, które leczą

Ultradźwięki w medycynie estetycznej służy także do ujędrniania skóry, ale głównym zastosowaniem tej technologii, jest obecnie bezinwazyjny lifting twarzy. Skoncentrowana wiązka ultradźwięków penetruje ciało i powoduje ruch i tarcie tkanek oraz komórek. To natomiast generuje ciepło, które wywołuje mikropoparzenia wewnątrz tkanki. Powierzchnia skóry pozostaje na zewnątrz nietknięta, natomiast w środku zachodzą bardzo intensywne procesy regeneracji i odbudowy poparzonych tkanek i komórek. Sprawia to, że skóra jest bardziej elastyczna. Dzięki mikrourazom zmuszona jest ona do regeneracji, przez co jej struktura ulega znacznej i widocznej poprawie. Metoda ta jest obecnie coraz bardziej popularna i szturmem zdobywa coraz to nowe salony kosmetyczne w wielu miastach Polski.
Ultradźwięki to technologia o której usłyszymy jeszcze z pewnością nie jedno.