Chcesz wziąć kredyt na mieszkanie? Prawdopodobnie pierwszą rzeczą, którą zrobisz, będzie pójście do własnego banku, w którym masz rachunek osobisty. Tu dowiesz się o wszystkich zaletach wzięcia kredytu właśnie w tej placówce. Może cię to sporo kosztować w dalszej perspektywie. O ile banki prowadzą bezpłatne ROR, to na czymś muszą zarobić i są to często właśnie kredyty. Lepszym rozwiązaniem będzie to, by wybrać się do analityka finansowego lub skorzystać z jednej z dostępnych porównywarek bądź sprawdzić, co powie kalkulator RRSO dostępny w Internecie.

Doradca finansowy

Osoby, które zawodowo doradzają osobom starającym się o kredyt zazwyczaj mają w zanadrzu przygotowany kalkulator kredytowy i na jego podstawie porównują później oferty różnych banków. Mają oni wielu klientów, więc są dobrze obeznani w większości dostępnych ofert, ale one czasem się zmieniają i trudno jest nadążyć za wszystkimi promocjami. O aktualnej ofercie można się przekonać właśnie dzięki tego typu kalkulatorom.

Sprawdź sam

Zanim udasz się do banku lub doradcy, spróbuj sam zastanowić się, która oferta może być dla ciebie najbardziej korzystna. Możliwości, jakie daje kalkulator zdolności kredytowej są zaskakująco duże i na wstępie możemy oszacować, czy kredyt, o który się staramy w ogóle jest możliwy. Oczekiwania klientów banków są czasami wygórowane, a potem zostają nagle sprowadzeni na ziemię. Podając podstawowe dane, takie jak: miesięczne zarobki, oprocentowanie, okres spłaty czy inne raty do opłacenia, wyliczamy sobie średnią zdolność kredytową. Działa to dość dobrze, bo już na wstępie wiemy czego można się spodziewać. Jak wiadomo, niektóre banki prowadzą swoją politykę kredytową i oceniają zdolność na podstawie wielu danych i skomplikowanych wyliczeń. To dlatego, nawet jeśli staramy się o znacznie mniejszy kredyt niż to wyliczył nam kalkulator RRSO, bank może nam odmówić. Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń, ale też od przeszłości kredytowej. Jeśli do tej pory spłacaliśmy zobowiązania finansowe regularnie, to mamy większe szanse na większą zdolność kredytową.
Wyszukiwarka pozwala nam też na porównanie różnych ofert banku i zorientowaniu się w sytuacji rynkowej. Wybierając się do banku już na wstępie znamy ofertę konkurencji i sprawdzamy sobie, czy może można liczyć na coś ciekawszego.