Specjaliści od dłuższego już czasu przekonują, iż nauka przez zabawę to najskuteczniejsza forma rozwijania umiejętności i wiedzy dzieci na różnych etapach edukacyjnych. Łączy przyjemne z pożytecznym, ma nienachalną formę, a dziecko nie odczuwa przymusu i presji. Odpowiednie zabawki edukacyjne dla dzieci powinny jednak spełniać konkretne wymagania i wcale nie oznacza to, że szukać należy wśród najdroższych propozycji producentów.

1. Bezpieczeństwo

2. Dostosowanie do wieku

3. Funkcja

Ogromne zainteresowanie, jakim cieszą się zabawki edukacyjne dla dzieci, sprawia, że wybór jest naprawdę szeroki. Podzielić je można w zależności od wieku dziecka, funkcji, stopnia interaktywności.

Bezpieczeństwo

Każda zabawka dopasowana powinna być do stopnia rozwoju dziecka, które będzie z niej korzystało. Producenci mają zresztą obowiązek umieścić na opakowaniu informację na temat grupy wiekowej, do której adresuje produkt. Mimo wszystko rodzic lub opiekun powinien wziąć pod uwagę również indywidualne czynniki. Kupując zabawkę dla najmłodszych, mamy świadomość, że z dużym prawdopodobieństwem prędzej czy później trafi ona do buzi dziecka, koniecznością staje się więc inwestycja w zabawki nietoksyczne, wykonane z bezpiecznych materiałów. Unikać należy drobnych elementów, które mogą zostać połknięte.

Dostosowanie do wieku

Dostosowanie zabawki dla dzieci do wieku jest zresztą tematem znacznie szerszym. Na różnych etapach rozwoju dziecko poznaje świat za pomocą odmiennych zmysłów, a – zwiększając swoje możliwości – eksploruje otoczenie coraz śmielej. Początkowo sprawdzają się przede wszystkim zabawki kolorowe, wyraziste, wydające dźwięki. Później nacisk położony jest na zmysł dotyku i zdolności manualne. Gdy dziecko zwiększa aktywność ruchową, za sprawą odpowiednich akcesoriów można angażować je coraz bardziej. Kluczowe jest to, że zupełnie inne prezenty kupujemy dla dwulatka, a inne dla pięciolatka, co można łatwo zweryfikować, przeglądając propozycje na: https://ksiegarnia-edukacyjna.pl/pol_m_Zabawki-_Wiek_3-5-lat_-3-lata_Edukacyjne-10424.html.

Funkcja

Różne zabawy wymagają zaangażowania różnych zmysłów i wykorzystania innych umiejętności. Proste układanki typu “dopasuj element” wspomagają rozwój zdolności manualnych. Akcesoria do rysowania wspierają także wyobraźnię. Dużą pokusą wydają się zabawki interaktywne, pamiętajmy jednak, że powtarzalne dźwięki i melodyjki z czasem mogą nudzić dziecko, a rodziców wręcz irytować.

Pamiętajmy też, że żadna zabawka nie jest edukacyjna sama z siebie. Psychologowie zgodnie twierdzą, że znaczenie ma dopiero to, jak zachowywać się w pracy z nią będzie dziecko.