Współczesna młodzież bardzo często stroni od książek. W wielu przypadkach sięganie po lekturę jest kwestią przyzwyczajenia. Właśnie dlatego należy zachęcać dziecko do czytania już od najmłodszych lat. Bardzo ważne jest to, aby omawiana czynność wzbudzała w nim pozytywne skojarzenia oraz emocje. Z pewnością nie należy zmuszać latorośli do przedzierania się przez kolejne rozdziały, gdyż w ten sposób można osiągnąć skutki odwrotne do zamierzonych. Nie masz pojęcia, dlaczego twoja pociecha nie chce czytać? Zapoznaj się z dalszą częścią wpisu.

Brak dobrego przykładu

Ciekawe książki dla młodzieży potrafią sprawić, że nastolatek przez wiele godzin nie potrafi się oderwać. Być może dziecko nie jest przyzwyczajone do czytania, ponieważ nie ma dobrego przykładu. Faktem jest, że nie wszyscy rodzice lubią sięgać po lekturę. Osoby dorosłe również spędzają wolny czas przed telewizorem lub laptopem. Czy jest w tym coś złego? Teoretycznie nie, jednak nie należy wymagać, aby dziecko było naszym przeciwieństwem. Nie zachęcimy go do konkretnej czynności, jeśli sami nie widzimy w niej sensu. Zmianę warto zacząć od siebie. Zakup książek wcale nie musi być drogi, więc nawet osoby z mocno ograniczonym budżetem mogą pozwolić sobie na taki wydatek. Wystarczy zajrzeć do antykwariatów internetowych, które zapewniają nie tylko szeroki wybór tytułów, ale również atrakcyjne ceny. To skuteczny sposób, aby sporo zaoszczędzić!

Lider rynku antywarycznego w Polsce - ponad pół miliona książek

Niemiłe doświadczenia

Książki młodzieżowe które warto przeczytać sprawiają, że nastolatek może trafić do zupełnie innego świata. Na uwagę zasługują również tytuły, które poruszają tematy kontrowersyjne. Być może strzałem w dziesiątkę okażą się lektury napisane lekkim językiem, które przedstawiają wydarzenia dnia codziennego. Wybór jest ogromny, więc znalezienie czegoś odpowiedniego, to tylko kwestia czasu! Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nastolatek nie czuje potrzeby czytania, ponieważ posiada złe doświadczenia. Nie każdemu przypadnie do gustu “W pustyni i w puszczy” lub “Pan Tadeusz”.

Nudne tytuły

Bywa tak, że dziecko sięga po przypadkowe tytuły, co nie zawsze jest dobrym pomysłem. Z książkami jest zupełnie tak, jak z filmami! Nie należy oczekiwać, że każda pozycja będzie poruszająca i zachwycająca. Zdarzają się lektury, które usypiają już po kilku stronach. Właśnie dlatego przed zakupem należy poznać najlepsze książki młodzieżowe. Jeśli nie znamy trendów literackich, to dobrze jest zapoznać się z listą bestsellerów. W ten sposób można zminimalizować ryzyko nieudanego zakupu.

 

Kategoria: dla dziecka, edukacja