Zanim nastąpią najdłuższe wakacje w życiu każdego młodego człowieka, spać nie daje, oprócz wzorów matematycznych, jedna myśl – gdzie najlepiej będzie pójść na studia?
Oczywiście podstawowym kryterium, będą nasze zainteresowania oraz predyspozycje. Wiadomo, że humanista, nie pójdzie na politechnikę, a matematyk na filologię, ale kiedy mamy już, mniej więcej obrany kierunek studiów, warto się rozglądnąć o wiele wcześniej, za upragnioną uczelnią. W końcu, spędzimy tam sporo czasu, a od tego, na jaką uczelnie padnie wybór, często zależeć będzie nasza przyszłość oraz kariera. Jakie zatem są najlepsze i najstarsze uniwersytety w Polsce?

Wiedza, to do potęgi klucz!

Najstarsza uczelnią w Polsce, jest oczywiście słynny Uniwersytet Jagielloński, znajdujący się w Krakowie. Założony został w 1364 roku przez króla Kazimierza Wielkiego. Już sama wiekowość tego miejsca, wywyższa tą uczelnie na podium najbardziej rozpoznawalnej uczelni w Polsce. Dostanie się na Uniwersytet Jagielloński, jest dość sporym wyczynem i jeśli mamy aspiracje i ambicję, studiować na uczelni króla Kazimierza Wielkiego, to warto jest zabrać się za naukę, bo konkurencja, jest tutaj naprawdę spora.
Następny w kolejce, jest Uniwersytet Warszawski. Uczelnia w naszej stolicy, oferuję bardzo dużo kierunków studiów, dzięki czemu ściąga do siebie, spore rzesze studentów.
Uczelnia jest wiekowa, ponieważ powstała w 1816 roku, a 96 kierunków, to naprawdę imponująca liczba. Jest w czym wybierać.
Sporym zainteresowanie cieszy się także Politechnika Warszawska oraz Akademia Górniczo-Hutnicza mieszcząca się we wspomnianym na początku Krakowie.
Jeśli chodzi o Uniwersytety, to nie mogło w tym zestawieniu zabraknąć Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, która mieści się w Poznaniu.

Tak naprawdę, to jaką uczelnie wybierzemy, zależy od sporej ilości różnych czynników, ale dobrze jest się na nie wszystkie, przygotować wystarczająco wcześniej. Dzięki temu, możemy nie doświadczyć przykrych rozczarowań i klęsk, które często zaważają na karierze młodego człowieka. Niestety sporo zależy też od tego, czy nasz rocznik jest liczebny. Uniwersytety mają ograniczoną liczbę miejsc, więc jeśli nasz rocznik jest spory, to progi z pewnością będą wyższe. Jeśli mimo wszystkich starań, zdarzy nam się nie dostać na wymarzoną uczelnie, to nie ma co rwać włosów z głowy. Najważniejsze, żebyśmy sumiennie przykładali się do nauki, a cała reszta pójdzie gładko. Do odważnych, świat należy!