Z roku na rok rośnie liczba chętnych na studia architektoniczne. Jednak architektura jest to bardzo ciężki i wymagający kierunek, na który trudno się dostać. Ilość zainteresowanych zdecydowanie przekracza liczbę wolnych miejsc na uczelni. Architektura uważana jest za prestiżowe studia. By spełniać wszystkie punkty doskonałego architekta, musisz mieć umysł ścisły oraz duszę artysty. Tylko wtedy Twoje projekty będą unikalne i piękne.

Jeśli planujesz wybrać się na studia architektoniczne, ale nie wiesz gdzie najlepiej składać papiery, najbardziej popularną uczelnią jest Wydział Architektury w Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie. Studia I stopnia trwają 7-8 semestrów, ich materiał jaki musisz przyswoić to min. Historia, teoria architektury i urbanistyki, sztuk pięknych, konstrukcji, przepisy budowlane itp. Jest to wiele patrząc na inne kierunki studiów, które mają wiele mniej zajęć i wiedzy do przyswojenia. Żeby zająć się studiowaniem architektury musisz mieć niemałe pojęcie o matematyce i fizyce. Architektura łączy ludzi z pomysłem konstrukcyjnym i mechanicznym oraz niebanalnej stylistyce. Co to znaczy? Musisz być nie tylko bardzo profesjonalny w swych obliczeniach, ale i mieć zmysł estetyczny. By Twoja konstrukcja zadziwiała i jej styl był rozchwytywany, musi ona być ciekawa i dobrze przemyślana, czyli funkcjonalna. Musisz pasjonować się projektowaniem wnętrz i podążać za modą architektoniczną. Tylko wtedy wybijesz się na rynku i będziesz rozchwytywany.

Koniec studiów, równa się nowe propozycje pracy i rozwój osobisty. Jeżeli Twoje studiowanie przebiegło bez konfliktowo i nadal kochasz to co robisz, możesz być pewny/a, że uda Ci się osiągnąć sukces na tym rynku. Coraz więcej ludzi decyduje się prowadzić duże inwestycje. Czy budowy wieżowców, czy budowy domów jednorodzinnych. Do tego potrzebny jest dobry pomysł. Kreatywna osoba szybko odnajdzie się w tych projektach, po których może nie tylko zyskać finansowo, ale i wyrobić sobie świetną renomę. Dlatego w zależności od tego jak poprowadzisz swoją drogę takim architektem będziesz. Oczywiście nie nastawiaj się na stu procentową prostą drogę, która prowadzi wprost do celu, na pewno tak nie będzie. Ale Twoja solidna praca oraz poważne myślenie o zawodzie z pewnością wyjdzie Ci tylko na plus. Warto jest poważnie zastanowić się nad dobrym wyborem naszej drogi, bo to właśnie dzięki odpowiednim wyborom, możemy w przyszłości zarabiać dobre pieniądze i mieć pracę, która będzie w pełni nas satysfakcjonowała.