Ślub i towarzyszące zwykle temu wydarzeniu uroczystości weselne to zdecydowanie jedne z najważniejszych chwil w życiu każdego człowieka. Nic w tym oczywiście dziwnego – tego dnia nie tylko dwie osoby ślubować sobie będą dozgonną miłość, wierność i uczciwość, ale też zrobią to zarówno w obliczu Boga (lub urzędnika państwowego), jak i najbliższych sobie osób – rodziny i przyjaciół. Mimo, że niewątpliwie są to chwile bardzo szczęśliwe droga, która do nich prowadzi potrafi być bardzo długa i niestety równie stresująca. Co nas czeka?

Przygotowania do ślubu, muzyka, nauki przedmałżeńskie

Jeśli decydujemy się wyłącznie na ślub cywilny formalności czeka nas trochę mniej, ale to i tak nie oznacza, że nie będą one czasochłonne i dla wielu osób stresujące. Najważniejsza jest wizyta w urzędzie stanu cywilnego, gdzie urzędnicy poinformują nas o wszystkich czynnościach, które musimy wykonać. Przed wizytą w urzędzie warto na jego stronie internetowej sprawdzić jakie dokumenty powinniśmy ze sobą zabrać. Jeśli planujemy ślub kościelny wizyta w urzędzie także nas nie ominie (konieczne jest wydanie zgody na ślub konkordatowy i załatwienie wszystkich związanych z tym faktem formalności). Ponadto czeka nas jeszcze mnóstwo innych spraw do załatwienia. Konieczne jest między innymi uczestnictwo w dniu skupienia dla nowożeńców oraz odbyte nauki przedmałżeńskie. Jeśli jedno z przyszłych małżonków nie ukończyło religii na poziomie szkoły średniej konieczne może być także odbycie dodatkowego kursu z tego zakresu. W obu wypadkach – ślubu cywilnego, jak i kościelnego – wybrać musimy dwoje świadków oraz – oczywiście – datę.

Przygotowanie przyjęcia weselnego

Z organizacją przyjęcia weselnego wiąże się znacznie więcej rzeczy, które przyszli państwo młodzi muszą załatwić i o które zadbać. Na początek ustalić należy szczegółową listę gości, które pragniemy zaprosić na to wydarzenie. Dopiero później przejść możemy do organizacji samego przyjęcia. Po pierwsze wybrać należy miejsce, w którym nasze wesele się odbędzie. Niestety często nasza wymarzona sala nie jest dostępna w wybranym przez nas terminie, poszukiwania odpowiednich wnętrz mogą więc być dosyć czasochłonne. Sala powinna oczywiście być w stanie pomieścić liczbę naszych gości. Poza salą zadbać powinniśmy o odpowiednie menu – w tym tort weselny oraz oprawę muzyczną (kilkuosobowy zespół albo dj-a, w zależności od naszych indywidualnych preferencji). Zadbać trzeba też o odpowiednie dekoracje itp. Naturalnie czeka nas także zakup sukni i garnituru, butów oraz dodatków plus zarezerwowanie makijażystki i fryzjera – najlepiej ze sporym wyprzedzeniem