Znajomość języka obcego zawsze jest dużym atutem – bez względu na to, czy płynne porozumiewanie się w obcym języku jest nam potrzebne, by podróżować i kontynuować hobby, czy stawiamy na rozwój kariery w międzynarodowym przedsiębiorstwie. Choć początki bywają trudne, każdego języka można nauczyć się na własną rękę. Oto 5 porad dla osób, które zaczynają naukę!

1. Dobry podręcznik to podstawa

Zrezygnuj ze starych, szkolnych podręczników do nauki języka obcego, które są zwyczajnie nudne. Bazują one na starodawnych metodach nauki (zwykle “na pamięć”), które są mało skuteczne i wyjątkowo powolne. Zdecyduj się na zakup nowego, kompleksowego podręcznika, który skierowany jest dla osób samodzielnie uczących się języka. Pozwoli Ci to na skuteczne i szybkie przyswajanie zasad gramatycznych w przystępny, oparty na najnowszych metodach uczenia się, sposób.

2. Włączaj język w codzienne życie

Era nauki słówek przez codzienne, wielokrotne ich powtarzanie już dawno minęła. Dziś coraz więcej osób stara się otaczać językiem, a dzisiejsze możliwości sprawiają, że jest to wyjątkowo proste. Oglądaj filmy w języku obcym (np. z napisami), jeśli kochasz czytać – wybierz książkę po angielsku lub niemiecku. Możesz grać w ulubione gry w wybranym języku lub oglądać tutoriale związane z Twoim hobby od zagranicznych youtuberów (np. dotyczące majsterkowania czy gotowania).

3. Skontaktuj się z obcokrajowcem

Internet dziś pozwala na nieograniczony kontakt z osobami mieszkającymi na drugim końcu świata. To także świetna okazja do polepszenia swoich umiejętności językowych! Poszukaj forów do rozmów z osobami, które podzielają Twoje hobby. Możesz wymieniać się z nimi doświadczeniami na temat podróżowania lub zaoferować swoją pomoc w nauce języka polskiego. To świetny sposób na poprawę zdolności komunikacyjnych, a być może nawet na zbudowanie nowych przyjaźni!

4. Ucz się tego, co potrzebne

Dużym błędem – i ogromną stratą czasu – jest nauka niewłaściwych rzeczy. Skup się na słownictwie i rozwoju umiejętności, które przydadzą się w przyszłości. Niemiecki dla informatyków z pewnością będzie zawierał inne słownictwo, które na nic przyda się lekarzowi chcącemu brać udział w zagranicznych konferencjach.

5. Wyjedź za granicę

Gdy uznasz, że Twoje umiejętności są wystarczające do prowadzenia prostych rozmów – wyjedź! Zaplanuj choćby tygodniowy urlop w miejscu, w którym lokalna ludność porozumiewa się na co dzień w języku, którego się uczysz. W taki sposób bardzo szybko pozbędziesz się bariery językowej, osłuchasz z różnymi dialektami i rozwiniesz umiejętności komunikacyjne.