Zagadki kryminalne, czyli wszystkie sprawy, które wymagają specjalnego dochodzenia, także są w zakresie detektywa. W przypadku kiedy jesteśmy szantażowani. Na przykład boimy się o życie swoje oraz naszych najbliższych. Jeśli otrzymujemy anonimy, jeśli ktoś nam grozi. Być może jesteśmy w sytuacji, kiedy ktoś uprowadził naszą najbliższą osobę? Być może chodzi o sprawy finansowe, jeśli jesteśmy komuś winni daną kwotę pieniędzy.W takich sytuacjach gdy jesteśmy molestowani, bądź podejrzewamy kogoś o molestowanie, potrzebujemy właściwych dowodów. Prywatny detektyw jest nam w stanie pomóc. Jeśli potrzebujemy pomocy, jeśli jesteśmy ofiarami szantażu. Właśnie wtedy żyjemy w strachu, boimy się o swoje zdrowie. Prywatny detektyw działa w taki sposób, aby zapewnić nam ochronę i bezpieczeństwo.Dodatkowo potrzebujemy pomocy detektywa , jeśli mamy do czynienia ze stalkingiem. Zadaniem detektywa w takim układzie jest zebranie odpowiednich dowodów. Nowe źródła pomogą ustalić detektywowi jak wygląda cała sprawa. Każdy profesjonalny detektyw przedstawia nam analizę materiałów, pozyskuje różnych świadków.

Zbieranie dowodów w celu oczyszczenia klienta z niesłusznych zarzutów.W swoim zawodzie bardzo często detektyw musi się także spotykać z wieloma trudnymi sprawami. Właśnie do takich mogą należeć sprawy kryminalne.

Warto także wspomnieć, że detektywi powinni być szczególnie ostrożni, gdy sprawy nabierają naprawdę mocno kryminalnego klimatu. Czasami jest potrzebna współpraca z policją.