Podłączanie akumulatora do samochodu

W samochodowych instalacjach elektrycznych prawidłowe podłączenie oraz odłączenie akumulatora jest bardzo ważną rzeczą. Zaważającą zawsze na zdrowiu i życiu osoby podejmującej się tej czynności, a także ma wpływ na kondycję techniczną pojazdu.

Jak prawidłowo wykonać podłączanie klem do akumulatora
Aby odłączyć akumulator w samochodzie, najpierw należy odpiąć minus, a później plus. Natomiast w sytuacji ponownego podłączania akumulatora w samochodzie trzeba postąpić odwrotnie -czyli najpierw podpiąć plus, później minus.

Ponieważ w instalacjach elektrycznych większości aut nadwozie (masa), pełni rolę przewodu powrotnego. W przypadku większości obwodów elektrycznych. Jeśli w trakcie odłączania akumulatora, biegun ujemny zostanie odłączony jako pierwszy, nawet przypadkowym dotknięciem klucza nadwozia auta lub obejmy bieguna dodatniego? Wówczas nawet taka fatalna pomyłka, czy inny błąd nie spowoduje zagrożenia dla zdrowia lub życia człowieka. Dlatego zawsze minus należy odpinać jako pierwszy. Inaczej jest w sytuacji, kiedy minus jest podpięty, a odpinany jest kluczem obejma plusa i jeżeli przypadkowo zostanie dotknięta masa (nadwozie), to w pewnym momencie mogą pojawiać się iskry. Wtedy może też dojść do wybuchu akumulatora, na dodatek klucz przyspawa się do nadwozia.

Podłączanie akumulatora- bardzo ważne, przygotowanie klem

Przed przystąpienie do podłączenia akumulatora trzeba oczyścić klemy oraz jego podstawę mocowania. Do tego wystarczy zwykła woda oraz ścierka. Dlatego, że jednym z powodów spadku wydajności baterii samochodowej jest właśnie jego zabrudzenie się. Powodujące niepełne połączenie z instalacją elektryczną- im jest większy brud na stykach akumulatora, toteż tym samym jest mniejsze jego napięcie. Po wyczyszczeniu klem trzeba je dość i jak najlepiej dokładnie wysuszyć..