Zamek w Kórniku jest z nazwy bardzo dobrze znany, jednak nie każde zna jego historię, a i z umiejscowieniem go na mapie można mieć problem. Miejscowość znajduje się na południowy wschód od Poznania i leży nad wodą – jeziorem Kórnickim. Sam zamek otoczony jest fosą, a po drugiej stronie względem jeziora rozciąga się ogromne arboretum. Jest ono pod opieką Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk. Turystyka w Kórniku kwitnie tylko dzięki zamkowi.
O zamku
Późne średniowiecze w Polsce to epoka wysypu zamków. Twierdze są budowane na przestrzeni całego kraju. Niektóre z nich pełnią funkcję warowni, inne są rezydencjami, w których przebywają możni podczas wypraw na polowania. O przeznaczeniu zamku w Kórniku świadczyć mogą elementy zdobnicze. Średniowieczne rzeźby strzegące wjazdu do rezydencji przedstawiają dzika i psa. Stąd przypuszczać można, że wśród zamiłowań ówczesnych właścicieli, polowania były ważnym punktem.
Cennik biletów i godziny otwarcia
Bilet ulgowy: 9zł (przysługuje on dzieciom, młodzieży oraz seniorom, uwzględniane są też inne zniżki)
Bilet normalny: 17zł
Honoruje się tu też kartę dużej rodziny.
Aktualne ceny i zestaw zniżek można jeszcze przed wyjazdem sprawdzić na stronie internetowej zamku.
Dodatkowo można wykupić usługę przewodnika, jednak chęć zwiedzania z taką osobą zgłaszać należy z tygodniowym wyprzedzeniem. Jest też możliwość pobrania bezpłatnej aplikacji na smartfona z nagraniem oprowadzającym po muzeum. Sprzęt w postaci przewodnika audio jest możliwy do wypożyczenia na terenie zamku, ale jest on dodatkowo płatny 10zł. Nagranie jest identyczne, więc przed zwiedzaniem warto pomyśleć o pobraniu oprogramowania, wówczas będzie wiadomo, jak się poruszać po muzeum i na które elementy zwrócić uwagę.
Godziny otwarcia:
Zależne są od pory roku. Z sezonie letnim muzeum otwarte jest w godzinach 10-17, a w sezonie wiosennym i jesiennym 10-16. Od stycznia do marca muzeum jest nieczynne. Zamek jest również siedzibą biblioteki PAN. Do korzystania z niej niezbędne jest wyrobienie bezpłatnej karty. W czytelni obowiązuje wpisanie się do księgi odwiedzin, a kartę pozostawić u bibliotekarza. Wypożyczanie książek zazwyczaj nie jest możliwe, wyjątek dotyczy osób zamieszkujących gminę.
Faktem jest, że zamki w Polsce pełnią obecnie nie tylko funkcje wystawiennicze. Ich przestrzeń wykorzystywana jest w szerokim zakresie.
Najnowsze komentarze