Druk 3D w technologii FDM cechuje się szerokimi możliwościami materiałowymi. Klienci często dopytują o możliwość druku 3D z użyciem różnych materiałów. Co zatem różni poszczególne materiały i jak rozróżnić wydruk z PLA od tego wykonanego przy użyciu ABS? O tym w dzisiejszym artykule.

Popularność PLA i ABS we współczesnym druku 3D

Oba wymienione w tytule materiały są dominującymi wyborami użytkowników niskobudżetowych drukarek, wytwarzających wydruku 3D w technologii FDM. Wynika to z kilku przyczyn. Najważniejszymi z nich są stosunkowo niski koszt pozyskania każdego z materiału oraz wysoka powszechność i dostępność. Decydując się na wydruk przy użyciu PLA lub ABS mamy dostęp do co najmniej kilku producentów tych materiałów.

Zalety druku 3D z PLA

Dla użytkownika końcowego, PLA jest surowcem, który posiada gładką strukturę, a więc końcowy model jest o wiele bogatszy w szczegóły. Ponadto nasycenie koloru w PLA jest praktycznie nieograniczone, w przeciwieństwie do tworzyw ABS. Olbrzymią zaletą PLA jest możliwość wydruku 3D na zimnym stole roboczym – co powoduje, że jest o wiele dostępniejszy dla zwykłych drukarek 3D niskobudżetowych. Jednocześnie olbrzymią zaletą PLA jest jego obojętność dla środowiska naturalnego – pomieszczenie nie wymaga wietrzenia, a sam materiał po podgrzaniu nie wydziela oparów niebezpiecznych dla człowieka.

Zalety druku 3D z ABS

ABS z kolei jest materiałem bardziej matowym, za to idealnym w dalszej obróbce, po wydruku (tzw. post processingu druku 3D). Jednocześnie ma wyższą elastyczność niż PLA – jest giętki, a nie łamliwy jak klasyczne PLA. Jego największym minusem są mniej nasycone kolory oraz potrzeba określonej temperatury stołu roboczego. Jednocześnie należy wziąć pod uwagę większą toksyczność samego procesu produkcji przy pomocy ABS – w przeciwieństwie do PLA, który jest obojętny chemicznie, ABS podczas podgrzewania wydziela toksyczne opary, szkodliwe dla człowieka

Podsumowanie – Druk 3D – PLA czy ABS – który materiał będzie dobry dla mojego projektu druku 3D?

Podsumowując – oba materiały posiadają swoje wady oraz zalety. Z pewnością w kontekście wyboru PLA czy ABS finalnie decydować będzie wykonywany detal. Jego struktura, wielkość czy konieczność dalszej obróbki powinna determinować odpowiedź na to pytanie. Dowiedz się więcej na: https://plastcore.pl/nasze-uslugi/

Kategoria: Technologia